3 najhoršie veci, ktoré sa nám stali pri prerábke bytu

[vc_section full_width=“stretch_row“ full_height=“yes“ content_placement=“middle“ parallax=“content-moving-fade“ parallax_image=“956″ css=“.vc_custom_1579113972152{margin-top: -160px !important;}“][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=“3 najhoršie veci,
ktoré sa nám stali pri prerábke bytu“ font_container=“tag:h1|font_size:60px|text_align:left|color:%23ffffff|line_height:1.1″ use_theme_fonts=“yes“ css_animation=“fadeIn“ el_class=“desktop_hdl“][vc_custom_heading text=“3 najhoršie veci,
ktoré sa nám stali pri prerábke bytu“ font_container=“tag:h1|font_size:30px|text_align:left|color:%23ffffff|line_height:1.1″ use_theme_fonts=“yes“ css_animation=“fadeIn“ el_class=“mobile_hdl“][vc_column_text css_animation=“fadeIn“]

Rekonštrukcia: 15.január 2020

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section][vc_row][vc_column][vc_column_text]Prerábanie bytu veru nie je sranda. Môže sa všeličo pokaziť. A to sa aj stalo. Toto sú naše tri najhoršie veci, ktoré sa nám pri prerábke stali. 

Prerábanie bytu nie je asi pre nikoho najobľúbenejšia činnosť. Stojí to veľa peňazí, je z toho mega veľký bordel a susedia nie sú takisto veľmi šťastní, že vás majú.

Finálne rozhodnutie ,,Ideme prerábať!”, preto závisí od mnoho faktorov. Jedným z nich je dušená príprava, najmä ak sa rozhodnete v byte alebo dome zároveň ostať počas prerábky bývať.

Nič náročne, poviete si, no bola to makačka. Veľa sme sa naučili, niečo aj pokazili a tu sú naše tri veci, ktoré sa nám úplne počas prerábky nepodarili úplne dokonale.

1. Nie je podlaha ako podlaha

Asi najväčšiu chybu ktorú sme počas prerábky urobili bol výber podlahy. Boli sme pod tlakom, v strese, potrebovali sme rýchlo niečo vybrať a nakoniec to tak aj dopadlo. Kúpili sme nekvalitnú (nie lacnú!) laminátovú podlahu, ktorá sa po 2 týždňoch od položenia začala olupovať, a poviem vám, nie je to vôbec sranda. Aby ste sa tomuto trápeniu vyhli, neodporúčame konkrétne túto: Logoclic z Bauhausu.

peknebyvat.sk-vymena-laminatovej-podlahy
Výmena podlahy: Vľavo nová podlaha, vpravo podlaha, ktorá išla na reklamáciu

A ak si myslíte, že reklamovať podlahu sa nedá, verte tomu, že dá. Len musíte byť trpezliví a nájsť si už naozaj tú kvalitnejšiu, s ktorou budete spokojní (my sme ju našli v Parkettstore v Petržalke). O tom, ako sme reklamovali laminátovú podlahu si môžete prečítať v tomto článku.

peknebyvat.sk-vymena-laminatovej-podlahy-obyvacka
Takto to vyzeralo počas výmeny novej podlahy za ešte novšiu. Pod komodou je ešte stále biela podlaha

2. Tam mala byť diera?

Po dlhých hodinách dumania nád návrhom kuchynskej linky, sme si ju konečne vybrali. Navrhli si všetky typy skriniek, zásuviek, tajných priestorov a dali ju do výroby. Väčšinou sa čas výroby pohybuje na úrovni štyroch až šiestich týždňov. V našom prípade sa to však predĺžilo na osem týždňov. Nevadí, poviete si. Veď to prejde rýchlo.

peknebyvat.sk-prerabka-kuchynskej-linky
Foto tesne po montáži kuchynskej linky. Stále chýba obklad.

Zrazu je tu ten deň. Krásna kuchyňa sa vykladá z dodávky a začína skladať vo vašej kuchyni. Ostávajú posledné závesné skrinky. Už len dve dierky navŕtať a hotovo. V tom si ale spomeniete, že z druhej strany tejto steny, kde sa práve pán postavil na linku a začína vŕtať, je murované jadro z tenších iporiek (tehál).

Pozriete na jeho vŕtačku, na stenu, na vŕtačku, začínate si uvedomovať, že ten vrták je celkom dlhý a existuje možnosť, že je dlhší ako stena, do ktorej má vojsť. A v tom momente sa to stalo! Zvuk sa len tak rozozvučal po celom byte. Kachlička na toalete praskla.

Nastalo ticho

Pán s vŕtačkou ostal v šoku a pevne dúfal, že to čo počul, nebolo to čo si myslel, že to bolo. Ale bolo. Našťastie nevypadla celá a len sa tak rozlomila na niekoľko kúskov. No dobre, nie niekoľko, ale na dva. Malinké :).

Tomi to pomocou bieleho akrylového tmelu, zapojil trochu tvorivej duše spolu s mozaikovým cítením a nejako to opravil. Aby ste si to vedeli predstaviť, prikladáme aj foto.

peknebyvat.sk-prerabka-prasknuta-kachlicka-v-kupelni
Prevŕtali sme sa z kuchyne do kúpelne.

3. Tá stena určite nie je panelová!

Určite ste ju už niekde videli. Stena, ktorá v kuchyni vytvára akúsi malú komoru alebo potravinovú skiňu. Presne táto: 

peknebyvat.sk-prerabka-kuchyne
Dumáme nad zhodením priečky

Keďže sme si chceli kuchyňu zväčšiť o priestor, ktorý zaberala, nebolo iné riešenie ako ju jednoducho vybrať preč. Bývame v paneláčiku, ktorý je celkom mladý, preto sme dúfali, že to bolo len dostavané z tehly. Aby sme si náš predpoklad overili, spravili sme si test a do steny zavŕtali. Samozrejme to tak nebolo, všetko šedé, a trvrdé. Jasný panel! A problém bol na svete.

Ako začať s búraním

Aby ste takúto stenu zhodili, našťastie nepotrebujete stavebné povolenie. Potrebujete ale poriadne náradie, pár pneumatík a zabezpečiť odvoz odpadu. (Viac si môžete prečítať v článku Prerábka bytu alebo domu: Ako vyriešiť odvoz odpadu v Bratislave)

Ďalej odporúčame ochranné masku na tvár, rukavice, zábranu na dvere, aby vám ten hnusný jemný prach nešiel ešte aj pod vankúš v spálni. 

Chce to dobrú taktiku

Prišiel nám na pomoc môj ocino. Všetko bolo pripravené, kontajner na odpad pristavený pri dome a mohli sme sa do toho pustiť. Najprv sme začali píliť na vrchu steny. Horko ťažko sme odpílili dva roxory a zrazu sa stena sama pohla a začala sa pomaličky zošmykovať. Samozrejme, že to bolo veľmi ťažké a nebezpečné zároveň, preto som sa už radšej ďalej nepozerala :D.

peknebyvat.sk-prerabka-bytu-zhadzovanie steny
Tu už je stena odpílená a však pomaly sa začína posúvať smerom na zem.

Počula som iba, ako ten kusisko steny dopadol na dve pneumatiky, ktoré sme mali pripravené na zemi. Hádam aj gauč si podskočil od toho, aká to bola rana!. A bolo po stene!. O tom, ako sme ju ešte rozpiľovali pol dňa vám už písať nebudem :).

Čo bolo ale dôležité – vznikol nám nový rozmer! Nový priestor! Nová miestnosť, z čoho sme sa veľmi veľmi tešili a musíme sa za to pochváliť, že sme to zvládli bez akejkoľvek ujmy.

Už sme skúsenejší

Samozrejme, takýchto „nepodarkov“ bolo ešte viac, ale to si možno necháme na ďalší článok 🙂 Keď sa človek ide pustiť do niečoho neznámeho, čo predtým nikdy nerobil, vždy je na začiatku strach. Ale ako sa hovorí, odvážnemu šťastie praje. Tak nech vám to ide od ruky. 🙂

Stalo sa aj vám niečo podobné počas prerábky[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section]

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík