Aký je rozdiel medzi trhovou hodnotou a cenou nehnuteľnosti

[vc_section full_width=“stretch_row“ content_placement=“middle“ parallax=“content-moving-fade“ parallax_image=“457″ css=“.vc_custom_1573927039255{margin-top: -160px !important;}“][vc_row][vc_column css=“.vc_custom_1563914078237{margin-top: 180px !important;margin-bottom: 100px !important;}“][vc_custom_heading text=“Aký je rozdiel medzi
trhovou hodnotou a cenou nehnuteľnosti?“ font_container=“tag:h1|font_size:50px|text_align:left|color:%23ffffff|line_height:1.1″ use_theme_fonts=“yes“ css_animation=“fadeIn“ el_class=“desktop_hdl“][vc_custom_heading text=“Aký je rozdiel medzi
trhovou hodnotou a cenou nehnuteľnosti?“ font_container=“tag:h1|font_size:30px|text_align:left|color:%23ffffff|line_height:1.1″ use_theme_fonts=“yes“ css_animation=“fadeIn“ el_class=“mobile_hdl“][vc_column_text]

Financie 12. apríl 2019

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_section][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Keďže za posledné roky ceny nehnuteľnosti vystrelili do výšin, môže sa vám stať, že pri kúpe nehnuteľnosti narazíte na neočakávané finančné výdavky navyše. To, ako sa dajú v niektorých prípadoch riešiť, si prečítajte v nasledujúcom článku.

Aká je trhová hodnota mojej nehnuteľnosti?

Pri kúpe nehnuteľnosti, vo fáze, keď ste si už povedali “áno” s vašim novým bývaním a idete to posunúť ďalej, je dôležité nezaspať na vavrínoch a počúvať všetko, čo vám povie maklér, čo vám povedia v banke a samozrejme koľko ciferné číslo hovorí predajca.

Pravidlo, predajca chce predať za čo najvyššiu sumu a kupujúci chce kúpiť za čo najnižšiu sumu stále platí, ale všetci sme len ľudia, preto ak máte v sebe aspoň kúsok schopnosti vyjednávania, určite choďte do toho a pokúste sa cenu zjednať.

Nám sa to našťastie zázrakom podarilo a ušetrili sme si dve tisícky. Kto sa pýta, veľa sa dozvie a možno aj ušetrí.

Finálna cena, na ktorej ste sa dohodli s predajcom, je pre vás trhová hodnota nehnuteľnosti. Je to cena, ktorá bola dosiahnutá nejakou rovnováhou na trhu, a teda, že hovorí o tom, že vy ako kupujúci ste ochotní zaplatiť predajcovi určitú sumu, ktorú je on ochotný akceptovať.

 

peknebyvat.sk domy byvanie

 

A čo potom s cenou nehnuteľnosti?

Druhou, veľmi dôležitou informáciou je pre vás to, čo povie banka a jej znalec. Väčšinou to prebieha tak, že banka pošle svojho certifikovaného znalca, aby si nehnuteľnosť išiel prehliadnuť. Sleduje lokalitu, občiansku vybavenosť, poschodie, výťah, rozlohu, úroveň rekonštrukcie a kopu ďalší vecí, ktoré všetky nejakým spôsobom majú vplyv na hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Na základe toho znalec vyvodí znalecký posudok, v ktorom máte ďalšiu hodnotu a to cenu nehnuteľnosti, reálnu hodnotu vašej nehnuteľnosti, podľa ktorej bude banka ďalej postupovať a vôbec ju nebude zaujímať, na akej sume ste sa dohodli s predajcom.

A teraz nastáva chvíľa napätia…

Je trhová hodnota menšia alebo rovná reálnej hodnote?

Ak je odpoveď áno, ste za vodou a žiadne peniaze navyše potrebovať nebudete. Všetko budeme vedieť pekne pokryť hypotekárnym úverom (ak sa bavíme o 100% hypotéke).

Ak je ale trhová hodnota vyššia ako reálna, budete si musieť pripraviť nejaké tie peniažky navyše, na ktoré vám však banka neprispeje.

 

peknebyvat.sk cena nehnutelnosti

 

Ako to bolo v našom prípade?

Toto bol bohužiaľ aj náš prípad. Tým, že do trhovej ceny bol zarátaný aj poplatok pre realitku, naša trhová hodnota vyšla o 2 tisíc viac ako reálna hodnota určená znalcom. Museli sme teda nájsť, okrem 10% z hodnoty nehnuteľnosti, ktoré sme zaplatili našimi úsporami, aj ďalších dvetisíc na dorovnanie tejto sumy.

Úprimne vám povieme, nečakali sme to. Bola to naša prvá kúpa bytu, nemali sme žiadne skúsenosti, aj keď sme si toho zisťovali dopredu veľa. Byt sme chceli, takže problém sme museli vyriešiť okamžite, a peniažky na to vyčleniť.

Každopádne, vy sa poučte z našich chýb a budete pripravenejší.

Pravidelne sledujte ponuky realít na trhu, aby sme mali prehľad o tom, čo sa za koľko predáva a mali tak dobrú argumentačnú schopnosť, nie len pri zjednávaní, ale aj preto, aby ste sami dokázali odhadnúť, aká cena nehnuteľnosti je primeraná, a aká je už len nadhodnoteným výmyslom predajcu nehnuteľnosti.  

peknebyvat.sk interier

 

Verte tomu, že tento hurhaj zachvíľu skončí a vy si už budete vychutnávať prvú rannú kávičku v novom byte.

Tak čo, ste pripravení na trochu realitného adrenalínu? 🙂

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section]

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík